Kisokos

2025. 07. 28. 14:25

Általános kisokos


Hova tudok fordulni, ha információra van szükségem?

A Király utca 1. szám előtt (Fő tér Mc Donald’s gyorsétteremmel szemben) található Tourinform Irodában dolgozó kollégáink rendelkezésedre állnak a karneváli nyitvatartási időben (augusztus 13-16. 10:00-20:00), valamint a Fő téri információs pavilonban (Szentháromság szobor mellett augusztus 13-16. 10:00- 22:00) is választ tudnak adni a fesztivállal kapcsolatos kérdéseidre. A karnevál alatt közösségi oldalaink is (Facebook, Instagram, Tiktok) folyamatosan közlik a legújabb információkat, a részletes tájékozódás érdekében pedig keresd fel weboldalunkat karnevalsavaria.hu.


Hol tudok karneváli emlék- és ajándéktárgyakat vásárolni?

A Szentháromság-szobor mellett található Fő téri pavilonunkban a karnevállal kapcsolatos információkon kívül, ajándékokat, karneváli termékeket is tudsz vásárolni.
Nyitvatartás: augusztus 13-16. (csütörtök – vasárnap) 10:00-22:00 között.

Hova tudok fordulni, ha baj van?

A rendezvény területén, villanyoszlopokon, házak falain, magaslatokban kihelyezett zöld, úgynevezett menekülési táblák vannak (zöld alapon fehér futó alakkal és nyilakkal) melyek egyedi számmal rendelkeznek. Kérjük, ha baj adódik és hívod a mentőket (104)/tűzoltókat (105)/rendőröket (107) mondd el, hogy a Savaria Történelmi Karnevál területén vagy, és a legközelebbi zöld menekülési táblán látható számot diktáld be. A hatóságok tudni fogják hol keressenek a táblák száma alapján. Veszély esetén a menekülési táblák által mutatott irányba indulva tudod leghamarabb elhagyni a rendezvény helyszínét.

Továbbá elsősegély pontok is működnek több helyszínen:

2026. augusztus 14. 10.00-18.00 Gayer park, Történelmi Témapark(Aréna u.1.), Fő tér

2026. augusztus 15. 10.00-18.00 Gayer park, Történelmi Témapark(Aréna u.1.), Fő tér

A Mentők a rendezvényt teljes időtartama alatt szintén segítenek. Őket a napközben a Városháza bejárata előtt (Kossuth Lajos utca 1-3.), a Történelmi Témapark (Aréna u.1.) bejáratával szemben, este pedig a Borok utcája végén, a Zsinagóga előtt (Rákóczi u.3.) találod.
Minden helyszínünk rendelkezik egy „helyszínfelelős” kollégával. Ha problémád adódik akár karneválozó vendégként, akár vásározóként vagy kitelepülőként a fesztivál folyamán, keresd fel a helyszínfelelős kollégát, aki lehetőségei szerint információt és segítséget nyújt számodra. Őket a nyakba akasztott szervezői kártyáról és az egyenpólóról tudod megismerni. Amennyiben nem találod a helyszínfelelőst, kérjük, a rádióval rendelkező biztonsági őr kollégához fordulj, aki haladéktalanul értesíti az illetékest. A biztonsági munkatársak egyenruháról könnyen felismerhetők.


Elsősegély és Véradó kisokos


Mikor tudok vért adni a Savaria Karnevál alatt?

    2026. augusztus 14. péntek 12.00 – 18.00

    2026. augusztus 15. szombat 10.00 – 18.00


Hol tudok vért adni a Savaria Karnevál alatt?
Helyszín: Városháza, Eszter terem (Kossuth Lajos u. 1-3.)

Miért jó, ha adok vért a karneválon?
A véradók - amellett, hogy segítséget nyújtanak az ellátásra szorulóknak – jegyvásárláskor kedvezményben részesülnek a Történelmi Témaparkban, és ingyenes karneváli repoharat is kapnak.

Milyen kedvezményben részesülsz, ha adsz vért a karneválon?
A Történelmi Témaparkban a jegyvásárláskor kedvezményes jegyre leszel jogosult a véradás után kapott kedvezménykártya felmutatásával.

Hol találom az elsősegélypontokat a karneválon?

    Gayer park
    Történelmi Témapark (Aréna utca 1.)
    Fő tér – mozgó elsősegély

Mindhárom helyszínen az alábbi időszakokban egészségügyi személyzet látja el az arra szorulókat:

2026. augusztus 14. 10:00-18:00 Gayer park, Történelmi Témapark (Aréna u. 1.)

2026. augusztus 15. 10:00-18:00 Gayer park, Történelmi Témapark (Aréna u. 1.)

Hol találom a mentőket, ha rosszul érzem magamat, vagy sérülés történt?

Napközben a Városháza bejárata előtt (Kossuth Lajos u. 1-3.) és a Történelmi Témapark bejárata előtt (Aréna u. 1.) teljesítenek szolgálatot az Országos Mentőszolgálat munkatársai.

Este a Borok utcája végén a Zsinagóga előtt (Rákóczi F. u. 3.) találod őket.



Gyermekek a Karneválon - kisokos

Mit tehetek gyermekem biztonsága érdekében?
A Tourinform irodában (Király u. 1., McDonald’s étteremmel szemben) ingyenes névkártyát biztosítunk a gyermekek részére. A gyermek neve és a szülő elérhetősége feltüntetésével könnyebben tudjuk értesíteni a szülőt, ha gyermeke elveszne a tömegben. Ezen kívül is javasoljuk, hogy gyermeked nevével és a szülő elérhetőségével ellátott karkötőt/nyakláncot/kiskártyát is készíts gyermeked számára, amit fűzz a karjára vagy a ruhájára. Az egyik legegyszerűbb mód, ha alkoholos filctollal ráírod a szülők telefonszámát a gyermek karjára.

Ha mégis elveszne a kisgyermek a tömegben, kérjük, azonnal jelezd bármelyik szervezőnek, biztonsági őrnek, akik rádióvonalon azonnal felveszik a kapcsolatot a rendőrséggel.

A gyermekeket otthon előre készítsd fel arra, ha elvesznének a tömegben, menjenek oda valamelyik színpadhoz (ahonnan a hangot, zenét hallják), és mondják meg a helyszínen lévő segítőknek, hogy elvesztették a szüleiket. A hangosbemondó felhívására általában 10 percen belül egymásra talál szülő-gyermek – az eddigi tapasztalatok alapján.


Mit tehetek gyermekem biztonsága érdekében a felvonulás/tüzes játék/lovas programok alatt?
A karneváli programok között számos fegyveres program, tüzes előadás, lovas bemutató található, amelyek veszélyesek lehetnek, ha nem tartjuk be a szabályokat. Látogatóink biztonsága érdekében kordonokkal, kordon szalagokkal különítjük el azon területeket, amelyeken ezek a programok zajlanak. Felhívjuk a figyelmet, hogy az elzárt területre ne engedjétek gyermekeiteket az esetleges balesetek elkerülése érdekében. A felvonulás alatt fokozott óvatossággal engedjétek a gyerekeket a kordonok mellé, ügyeljetek rá, hogy azon belül soha ne tartózkodjanak. Ne engedjétek a gyerekeket az útpadkára, a járda szélére ülni, sem a felvonulási menetbe befutni, a felvonulók között átmenni.

Hol találok gyermekem számára megfelelő programokat?

A Kalandvár fantázia névvel elnevezett helyszínünk, amely a Gayer park területén helyezkedik el, kifejezetten a gyermekek számára szerveződik. Interaktív programok, gyermekkoncertek, mesés előadások várják a gyermekeket az árnyékot adó fák alatt. A részletes gyermekprogramokat és kitelepülőket honlapunkon a helyszínek menüpont alatt találod.

A Történelmi Témapark is számos hagyományőrző programot kínál, illetve korabeli katonák, gladiátorok harcai is megtekinthetőek lesznek.


A felvonuláson gyermekek is részt vehetnek?

Igen. A karnevál nagy felvonulásán is részt vehetnek a gyermekek kizárólag felnőtt kíséretében, melyre karnevalsavaria.hu oldalon tudtok regisztrálni. De arra készülni kell, hogy a felvonulás hossza kb. 2 km, időben kb. 1.5 óra. Minden évben kimondottan a gyermekek számára is szervezünk egy mini karneváli felvonulást is. Ennek időpontja: 2026. augusztus 15. 15:30. Gayer park. Jelentkezni a helyszínen lehet a helyszínfelelősnél.


Mire figyelj, ha nézőként érkezel a felvonulásra?

A lelátóra vásároltam jegyet, mi a teendőm?

A lelátok helyei: Városháza előtti tér, Berzsenyi tér és Thököly Imre utca

A lelátók 18.00-tól foglalhatóak el. Ha van lehetőséged, nyomtasd ki a jegyed. Kérjük, ha jegyed online formában mutatod fel, készítsd elő a gyors jegyellenőrzés érdekében. Lelátóink számozással ellátottak, így ügyelj rá, hogy a megfelelő napon használd fel jegyed, a megadott ülőhelyre. Bármi kérdésed adódik a jegyekkel kapcsolatban, keresd jegyellenőrző kollégáink.

Hozhatok kisállatot a lelátóra?

Amennyiben biztosítani tudja, hogy kisállata az ölében marad a felvonulás alatt, kizárólag ez esetben engedélyezett a kisállat.

Külön kell kisgyermekem számára jegyet vásárolnom a lelátóra?

2 éves korig nem szükséges a jegyváltás, abban az esetben, ha gyermeke az Ön ölében ül a felvonulás alatt. 2 éves kor felett kötelező a jegyvásárlás a gyermekek számára.


Mozgáskorlátozott/ mozgássérült/várandós vagyok, van lehetőségem nagyobb helyre ülni a lelátón?

A lelátón mozgássérült, mozgáskorlátozott, várandós vendégeink számára nincs nagyobb, biztosított ülőhely, kérjük vedd figyelembe ezt a jegyvásárláskor. Illetve, ha ilyen kérés van, a jegyvásárlás előtt egyeztess kollégáinkkal, akik segítenek számodra megfelelő helyet találni. Ha már megvásároltad a jegyet, utólag sajnos nem tudunk ebben segíteni.


Mit tehetek biztonságom érdekében a felvonulás alatt?

A felvonuláson ágyú-bemutatók, lovas katonák, tüzes zsonglőrök is szerepelnek. A felvonulás alatt, fokozott óvatossággal álljanak és engedjék gyermekeiket a kordonok/kordon szalagok mellé, ügyeljenek rá, hogy azon belül soha ne tartózkodjanak, az útpadkára, járdaszegélyre ne üljenek le.

Különösen fontos, hogy a római harci kocsik, lovak közelébe ne engedjék a gyerekeket, sem a felvonulás beállítása, sem a felvonulás alatt.



Behajtási engedély kisokos

Mire szolgál a behajtási engedély?

A Savaria Történelmi Karnevál ideje alatt útlezárások, parkolózárások és forgalomkorlátozások lesznek érvényesek. A lezárt területen belül lakóknak és dolgozóknak lehetőséget adunk, hogy úgynevezett behajtási engedélyt igényeljenek, amellyel a karnevál ideje alatt is előre meghatározott módon jogosultságot kapnak a behajtásra.


Hol tudom igényelni a behajtási engedélyt?

2026. július 27. és 2026. augusztus 12. között HÉTKÖZNAPONKÉNT a Történelmi Témaparkban (Aréna u. 1.) 9.00-17.00-ig, valamint HÉTVÉGENKÉNT a Tourinform irodában (Király utca 1-3. McDonald’ssal szemben)  nyitvatartási időben lehet igényelni behajtási engedélyt. Illetve online a karnevalsavaria.hu oldalon.


Mikor tudom igényelni a behajtási engedélyt?

2026. július 27. és 2026. augusztus 12. között HÉTKÖZNAPONKÉNT a Történelmi Témaparkban (Aréna u. 1.) 9.00-17.00-ig, valamint HÉTVÉGENKÉNT a Tourinform irodában (Király utca 1-3. McDonald’ssal szemben) nyitvatartási időben lehet igényelni behajtási engedélyt. Illetve online a karnevalsavaria.hu oldalon.


Mit kell magammal vinnem az engedély igényléséhez?

Lakóknak személyi igazolványt és lakcímkártyát, valamint a gépkocsi forgalmi engedélyét, dolgozóknak munkáltatói igazolás és személyi igazolvány ellenében tudjuk kiadni a behajtási engedélyt.


Mely területeket érinti a lezárás?

A részletes leírást és a lezárási térképen ITT találod. 


Behajtási engedély birtokában bármikor bárhova bemehetek?

Az útlezárásokat és a korlátozásokat figyelembe véve az előre meghatározott módon, helyen, időben tudsz behajtani.

KÉRJÜK, HOGY A GÉPKOCSI FORGALMI RENDSZÁMÁT ÉS A TULAJDONOS TELEFONSZÁMÁT ÍRJÁK RÁ A BEHAJTÁSI ENGEDÉLYRE, VALAMINT AZT JÓL LÁTHATÓ MÓDON HELYEZZÉK EL A GÉPKOCSI SZÉLVÉDŐJÉN!

A lezárt területre járművek csak a szervezőktől kapott, megfelelően kitöltött (név, rendszám, telefonszám) behajtási engedély birtokában és felmutatásával hajthatnak be, időszakosan és területenként eltérően. Behajtás után az engedélyt jól láthatóan a szélvédő mögött el kell helyezni, ellenkező esetben a szervezők fenntartják a jogot a szankcionálásra, szükség esetén a jármű elszállíttatására!

Rendezvény napokon 10.00 - kb. 24.00-ig engedéllyel sem lehet a gyalogos belső zónákban járművel közlekedni, illetve a jelmezes felvonulások időszakában a felvonulás útvonalán és a környező utcákban aug. 14-15-én 17.00-22.00-ig még engedéllyel sem lehetséges a be-, és kihajtás! A szombati felvonulás elmaradása esetén esőnap aug. 16. vasárnap 10.30 óra, zárási időpont 9.00 órától.

A rendezvény miatt időszakosan leszalagozott (lezárt) parkolókban megállni is tilos! A tiltás az úttesti forgalom biztosítása, illetve a felvonulási menet szélessége miatt szükséges. Az ilyen lezárt parkolókban engedély nélkül otthagyott járművek épségéért a felelősség annak használóját terheli!


Miért kell feltüntetnem a telefonszámot?

Ezt azért kérjük, ha a gépkocsival esetlegesen olyan helyre parkolt, ami akadályozza a mentők, tűzoltók, hulladékgyűjtő nagygépjárművek karneváli alatti munkáját, gyorsan elérjük a tulajdonost. Sajnos előfordul az is, hogy gépkocsit a felvonulási útvonalon olyan helyen parkolták le, ahol nem tudjuk garantálni az autó épségét. Ez esetben megkeressük a tulajdonosát, hogy biztonságos helyre átparkolhasson.



Repohár kisokos


Miért alkalmazza a Savaria Történelmi Karnevál a Cup Revolution rendszerét a karneválon?

A hulladék-kibocsátás csökkentése érdekében a Savaria Történelmi Karneválon idén bevezetjük a repohár rendszert. A rendszer célja, hogy mindenki csak egy poharat használjon, ezáltal jelentősen csökkenjen a rendezvényen keletkezett szemét.


Hogyan működik a CupRevolution rendszere?

Ha még nem rendelkezel tokennel, vagy pohárral, a pultos a megvásárolt italodhoz egyszeri pohárdíjat számol fel, melynek összege 600 Ft. A poharat innen kezdve a rendezvény alatt végig használhatod.

Az üres RevoCup poharat, ha nem akarod tovább használni, a vendéglátós pultokban egy tokenért cserébe leadhatod.

Másnap a tokenért ismét poharat kérhetsz.

Az egyszeri pohárdíj tehát tényleg egyszeri – csak ne hagyd otthon a tokent!


Mennyibe kerül a RevoCup pohár a Savaria Történelmi Karneválon?

600-Ft-ba kerül az egyedi arculatos karneváli RevoCup pohár.


Mit tartalmaz az 600 Ft-os egyszeri pohárdíj?

Magát a poharat, valamint a gyártási, szállítási, mosási, válogatási költségeket.


Be tudom váltani pénzre a RevoCup poharamat?

A pohár és a token pénzre nem váltható vissza. A poharak visszaváltása után úgynevezett tokent kapsz, melyet más, szintén Cup Revolution rendszert használó rendezvényen, fesztiválon újra beválthatsz egy RevoCup pohárra. Természetesen a jövő évi Savaria Történelmi Karneválon is fel tudod használni a tokenedet.


Mi az a token?

Egy Cup Revolution logóval ellátott fizikai érme, melyet a repohár beváltása után kapsz. Ezt az érmét más elfogadóhelyeken ismét repohárra tudod váltani.


Hol fogadják el a tokenemet?

A tokent a Cup Revolutionnel partnerségben álló rendezvényeken és vendéglátóhelyeken tudod pohárra váltani.


Megvásárolható a RevoCup pohár italvásárlás nélkül is?

Igen, a Fő téren a Tourinform Irodában és a Fő téri információs pavilonban (Szentháromság szobor lábánál) is megvásárolható a repohár a Savaria Történelmi Karnevál alatt. Ezen a két helyszínen csak vásárolni lehet poharat, tokenre visszaváltani nem!


Hozhatok saját RevoCup poharat a karneválra, hogy abba kapjam az italom?

Hozhatod a saját Cup Revolution rendszerű poharadat, és kérheted abba az italodat, de azt karneválos repohárra nem tudod átváltani.


Mire vonatkozik a repohár kötelező használata?
A Savaria Történelmi Karnevál rendezvényen a repohár kötelező használata a kimért italokra vonatkozik: bor, sör, kimért üdítő, szóda, kimért ásványvíz, koktél, rövidital, jégkása stb. A visszaváltható PET palackos italokat palackban kapod, ha nem kérsz hozzá repoharat. Tilos az egyéb műanyag pohárban történő kiszolgálás.


Hogy használd a repoharad?

Vigyázz rá, vidd magaddal, használd minél több alkalommal. A helyszínen több kiépített vízcsap is kihelyezésre kerül, ahol könnyedén elöblítheted a poharadat.


Kihelyezett csapok helyszínei:

    Fő tér – Art café-val szemben

    Savaria tér  

    Borok utcája- Képtár előtt (Rákóczi Ferenc utca)

    Sörtér - Moló étteremmel szemben (Rákóczi Ferenc utca)

    Gayer park



Jelmezkölcsönzés és jelmezvásár kisokos


Nincs még karneváli jelmezed? Kölcsönöznél? Akkor vár a Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány jelmeztára közel 4000 darabból álló történelmi ruhakollekciójával. Római matrónától a barokk dámáig - csupán választás kérdése, milyen hölgy szeretnél lenni. Az erősebb nem képviselőit szenátori tógák, lovagi öltözetek és nyalka úrfi-jelmezek várják!


Hol tudok jelmezt KÖLCSÖNÖZNI?

A jelmeztár Szombathelyen, az Aréna utca 8. belső udvarában található.


Mikor van nyitva a jelmeztár?

2026. augusztus 13- 15. 10.00- 17.00


Mikor kell visszavinnem a kikölcsönzött jelmezt?

2026. augusztus 16. 18.00-20.00

2026. augusztus 17. 11.00-17.00


Mennyibe kerül a jelmezkölcsönzés?

Római jelmez: 4000-Ft

Középkori jelmez: 5000-Ft

Reneszánsz barokk jelmez: 6000-Ft

Alsószoknya kiegészítők: 2000-4000-Ft

Karakter extra: 7000-11000-Ft


Hol tudok jelmezt VÁSÁROLNI?

A Teleki Szalonban (Aréna u. 8. utcafronti földszintje) a Szombathelyi Szolgáltatási Szakképzési Centrum Oladi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának diákjai által készített gyönyörű ruhák közül válogathatsz gyermek és felnőtt méretekben is. A ruhaszalon 2026. augusztus 13-15-ig 10.00- 17.00 óra között várja vásárlóit.


A Second Hand jelmez-szalonjában (Aréna utca 6.) szintén lehet római ruhákat vásárolni. A név ne tévesszen meg senkit! Új, kiváló minőségű férfi-női történelmi jelmezek, kiegészítők vásárolhatók a szalonban gyermek és felnőtt méretekben is.

Nyitva tartás:

    2026. aug. 03-07 között 13.00- 17.00

    2026.augusztus 10-12 között 9.00- 17.00

    2026.augusztus 13-15 között 9.00- 19.00

    2026.augusztus 16-án 9.00- 22.00 óráig




Kisokos felvonulóknak


Hol tudok jelentkezni felvonulónak?

A rendezvény honlapján a "jelentkezések" menüpont alatt, ahol egy rövid űrlapot kell kitöltened és beküldened a szervezőknek. Ők a jelentkezést vissza fogják igazolni, és az esemény előtt megküldik a fontosabb információkat számodra.


Mikor vannak a felvonulások?

    2026. augusztus 14-én (pénteken) 19.00 óra

    2026. augusztus 15-én (szombaton) 19.00 óra

    (esőfelvonulás, ha a szombati elmarad eső miatt) 2026. augusztus 16-án 10.30 óra


Mindkét napon felvonulhatok?

Igen, annak örülünk, ha valaki mindkét felvonulásban részt vesz.


Mikor kell érkeznem a felvonulásra?

A felvonulás előtt fél órával, azaz pénteken és szombaton 18.30-kor, eső esetén vasárnap pedig 10.00-kor.


Hol kell gyülekeznem a felvonulás előtt?

Római kor: a Thököly Imre utcában, a Ferences Rendház vonalától a Történelmi Témapark előtt a Szent Márton utca irányába.

IX.-X. századi magyarság/középkor/barokk- és reformkor: Történelmi Témaparkban.

Reneszánsz kor: Aréna utcában, Aréna óvodától a Gayer-park irányába.

Amikor megérkezel a helyszínre, bátran kérd a szervezők segítségét, akik készséggel állnak rendelkezésedre.


Milyen hosszú a felvonulás?

A megtett útvonal hossza 2.5 km, időtartama kb. 70-90 perc az elindulástól számítva. (Kérjük, számolj azzal, hogy a későbbi korszakok később indulnak.)


Kiállhatok a felvonulás alatt?
Lehetőség szerint úgy készülj, hogy végig vonulsz a menetben. A felvonulók közül kiállni kizárólag - amennyiben indokolt - rosszullét, sérülés vagy a szervezők ezirányú utasítása után lehet.


Mi a felvonulás útvonala?

Történelmi Témapark – Thököly I. u. – Bejczy I. u. – Kossuth L. u. – Berzsenyi tér – Széchenyi I. u. – Kőszegi u. – Mártírok tere – Király u. – Thököly I. u. – Történelmi Témapark


Mire figyeljek a jelmezviseletnél?

Kérjük, a felvonulásra a történelmi hagyományokat megőrizve történelmi öltözetben érkezz. Mellőzd a babakocsit, illetve a napszemüveg, karóra, farmernadrág, feliratos ruhadarab, baseballsapka, hátizsák, nejlontáska viselését. Illetve lábbeli tekintetében kérjük, kerüld a sportcipőt és a strandpapucsot, nagy felirattal, feltűnő színekkel ellátott viseletet. A bőrszandál vagy saru az elfogadott. Amennyiben valaki nem megfelelő öltözetben érkezik, a szervezők fenntartják a jogot arra, hogy az adott személyt kiállítsák a karneváli menetből.


Hol kölcsönözhetek / vásárolhatok jelmezt, ha nem rendelkezem sajáttal?

Vásárlás:

Teleki Szalon (Aréna u. 8. földszinti utcafrontja)

2026. augusztus 13-15-ig 10.00- 17.00


Second Hand Jelmez-szalon (Aréna u. 6. földszint)

2026. aug. 03-07 között 13.00- 17.00

2026.augusztus 10-12 között 9.00- 17.00

2026.augusztus 13-15 között 9.00- 19.00

2026.augusztus 16-án 9.00- 22.00 óráig


Kölcsönzés:

Karneváli jelmeztár (Aréna u. 8. hátsó udvari szárny földszintje)

2026. augusztus 13- 15. 10.00- 17.00


Kölcsönzött ruhák visszavétele:

2026. augusztus 16. 18.00-20.00

2026. augusztus 17. 11.00-17.00



Közlekedés kisokos


Hol és mikor lesznek útlezárások a karnevál alatt?

08. 11-én 6.00 órától feloldásig

Rákóczi F. utca, a Batthyány tér és Thököly I. utca közötti szakasza

08.11-én 23.00 órától feloldásig

Kossuth L. utca- Ferrosüt szakbolt melletti átjáró, fix zárás

Kossuth L. u. – Hefele M. u. kereszteződésénél, fix zárás

Thököly Imre utca – Szent Márton utcai torkolat, fix zárás

Thököly Imre utca – Mátyás király utca körforgalom – beengedő pont

Aréna utca - Zrínyi I. utca torkolat – beengedő pont

08.12-én 23:00 órától

Aréna utca a Vak Bottyán hídnál - beengedő pont

Zrínyi Ilona utca a Hunyadi János utcai végén, fix zárás

Zrínyi Ilona utca a Batthyány térnél – fix zárás

08.13-án 08:00 órától

Kőszegi utca a Mártírok terénél – beengedő pont

08.13-án 14:00 órától

Király utca a 3. sz. ház melletti átjárónál, zónazárás

Szent Márton utca a Gyöngyös patak-hídnál, a bicikliútnál


Milyen terelőutakat tudok használni a karnevál alatt?

Szent Márton utca felől: Hunyadi János utca - Szent Flórián körút - Mátyás király utca

Kiskar utca felől: Mátyás király utca - Szent Flórián körút - Hunyadi János utca


Mely területek lesznek lezárva a fáklyás felvonulás alatt?

A rendőrség a jelmezes felvonulások miatt időszakosan 14-15-én várhatóan 17.00-tól 22.00-ig, valamint esőnapon 16-én 9.00-tól 14.00-ig a belvárosban szintén zárja a következő csomópontokat:

    - Petőfi utca-Kőszegi utca

    - Március 15. tér - Király utca

    - Király utca-Kisfaludy utca

    - Wesselényi utca- Szent Márton utca.

Ezeken a helyeken elterelésre kell számítani.


A felvonulás és a rendezvény zavartalansága miatt tilos lesz parkolni augusztus 11-17-ig az alábbi érintett utcák időszakosan leszalagozott illetve elkorlátozott parkolóiban:

    - Aréna utca (Zrínyi-Thököly u. közötti szakaszán)

    - Széchenyi utca

    - Kőszegi utca (Mártírok tér- Fő tér közötti szakasza)

    - Mártírok tere északi oldalán

    - Király utca (Mártírok tere-Savaria tér közötti szakasza)

    - Zrínyi Iskola előtti parkolók

    - Batthyány tér

    - Thököly utca 19-29. sz. előtti parkolók

    - Hefele utcai kisparkoló (a Kossuth utca 8. sz. mögötti parkoló udvar)

    - Kőszegi utca VAOSZ-udvar parkolók

    - Thököly utca 19. sz melletti parkolók

    - Mártírok tere parkolói a Széll K. u. torkolatában

    - Aréna u. 8. /Thököly u. 38. mögötti parkolók.


A rendezvény területén a rendezvényi napokon parkolni a KRESZ aktuális szabályai szerint szabad.

A felvonulási útvonalon, valamint a megállási tilalmú útszakaszokon az érintett parkolókat szalagozással zárjuk, a szalagozott parkolókban megállni tilos!


Milyen változások lesznek a buszközlekedésben?

2026. augusztus 11-én (kedden) üzemkezdettől a Rákóczi Ferenc utca lezárásra kerül a Thököly Imre utca és a Zrínyi Ilona utca között. A lezárás miatt a 6-os, 7-es, 12-es és 21-es járatok terelt útvonalon közlekednek, kimarad az Aluljáró (Szent Márton utca), Aluljáró (Thököly utca), Városháza, Batthyány tér és a Rákóczi utcai iskola megállóhely, valamint a 6-os és 7-es járatok Kiskar utca, Óperint üzletház, Géfin Gyula utca és a Nyugdíjasok Otthona megállóhelye. 

A 12-es és 21-es autóbuszok ideiglenesen megállnak a Piac, Flórián irodaház és a Víztorony megállóhelyeken. A 6-os és 7-es autóbuszok ideiglenesen megállnak a Piac, Flórián irodaház, Víztorony, Szent Flórián körút 33., Waldorf iskola (Szent Flórián körút), Savaria Plaza és a Tóth István tér megállóhelyeken.

2026. augusztus 11-én (kedden) 23 órától lezárásra kerül a Thököly Imre utca. A 22:50-kor a Minerva lakóparkból induló és Olad, autóbuszfordulóig közlekedő 30Y járat még az eredeti útvonalán közlekedik. Több eljutási lehetőség a Karnevál programjaira 2026. augusztus 13-tól 16-ig esténként a Karnevál rendezvényeihez (koncertek, felvonulások) kapcsolódóan hosszabb üzemidővel és gyakrabban közlekednek a 30Y, 9-es, 12-es és 21-es autóbuszok.

2026. augusztus 12-én (szerdán) üzemkezdettől augusztus 18-án (kedden) 18 óráig a lezárások miatt a 6-os, 7-es, 8-as, 9-es, 12-es, 21-es, 27-es, 27A, 30Y és 10H autóbuszok terelt útvonalon közlekednek. 

A 8-as, 27-es és 27A járatok a Thököly Imre utca helyett a Petőfi Sándor utcán közlekednek. Kimarad az 56-osok tere (Vörösmarty utca), Aluljáró (Szent Márton utca), Aluljáró (Thököly utca), Városháza, Kiskar utca, Autóbusz-állomás (Sörház utca), Óperint üzletház és a Géfin Gyula utca megállóhely. Az autóbuszok ideiglenesen megállnak a Szelestey utca 15., Szelestey utca 27., Savaria Nagyszálló, 56-osok tere (Széll Kálmán utca), Berzsenyi Könyvtár és az Autóbusz-állomás (Petőfi utca) megállóhelyeken. A 9-es járatok az Aluljáró (Thököly utca) és a Városháza megállóhelyeket nem érintik, viszont megállnak a Víztorony, Babits Mihály utca és a Mátyás király utca 10. megállóhelyeken. A 30Y és 10H járatok nem érintik az 56-osok tere (Vörösmarty utca), Aluljáró (Szent Márton utca), Aluljáró (Thököly utca), Városháza, Kiskar utca és az Autóbusz-állomás (Sörház utca) megállóhelyeket, a terelt útvonalon viszont megállnak a Szelestey utca 27., Szelestey utca 15., Savaria Nagyszálló, Berzsenyi könyvtár és az Autóbusz-állomás (Petőfi utca) megállóhelyeken. 2026. augusztus 14-én (pénteken) és 15-én (szombaton) 17 és 22 óra között a Király utca lezárásra kerül a Petőfi Sándor utca és a Mártírok tere között, ezért a Vasútállomás felé közlekedő 8-as,12-es, 21-es, 23-as, 25ös, 27-es, 30Y és 10H járatok a Savaria Nagyszálló megállóhelyet nem érintik.

A lezárások miatt az érintett vonalakon menetidő-növekedés várható. Bővebb információ a https://blaguss-szombathely.hu weboldalon elérhető.


Hol találok taxit a karnevál területén?

A területzárás kezdetétől annak végleges feloldásáig, a Kossuth Lajos utca megnyitásáig, a Zrínyi Ilona utca Batthyány tér-Mátyás király utca közötti szakaszának déli oldalán (2-8. szám előtt) találhatunk taxit. A Széchenyi utcai várakozóhelyen a felvonulások időtartama alatt, illetve a szombati kedvezőtlen időjárás esetén vasárnap délelőtt nem lesznek elérhetőek a taxik, egyéb időszakokban igen. Mivel a lezárások a Szent Márton utcai várakozóhelyet nem érintik, így ott találsz taxit.


Vonattal érkezem a karneválra, van kedvezmény a vonatjegyem árából?

Információk hamarosan.


Karneváli mozaik - később