Figyelem, archív tartalom! Az itt szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
« Vissza az aktuális oldalra...
A jótékony célért dolgozó Mira Orient Art a keleti hangulat egyik megidézője immáron évek óta a Karneválon. A jósda, az arc- és hennafestés, valamint a hastánc bemutatók igencsak népszerűek, azonban kétségtelenül a Savaria Legio marcona katonái által végrehajtott Háremrablás a leglátogatottabb programjuk. Az idei évben a súlyos betegségével hősiesen küzdő Erdélyi Rolika is erősíti a legionáriusok csapatát a vasárnapi napon.
A programok nem titkolt célja a népzene és néptánc megismertetése és megszerettetése az érdeklődő közönséggel. A műfajt professzionális szinten űző felnőtt zenekarok és tánccsoportok mellett a fiatal korosztály is megmutatja tudását és tehetségét a Berzsenyi téri helyszínen, az esti időszakban pedig bárki betársulhat a táncosokhoz a táncházi forgatagban.
Karneváli csodák folyosója (Kanizsai Dorottya Gimnázium)
Augusztus 22-én, 23-án és 24-én ismét kinyitja kapuit a Csodák Folyosója a Kanizsai Dorottya Gimnázium II. emeletén. A természettudományos laborban a kémia rejtelmeibe tekinthetnek be az érdeklődő kicsik és nagyok, a régmúlt alkimistáinak próbálkozásaitól kezdve a modern természettudományos kémiai kísérletekig. A II. emeleti folyosón a cirkusz varázslatos világát megidéző, a mutatványok fizikai hátterét megmagyarázó kísérletekkel találkozhatnak a karneválozók. Az Aréna u. 10-ben 11.00 és 13.00 óra között várják az önkéntes diákok és tanárok a kísérletek után érdeklődőket 3-tól 99 éves korig.
Karneválszínház (Megyeháza udvara)
Carlo Goldoni: A főnök meg én meg a főnök A Ponyvaregénybe oltott commedia dell’arte, a Keresztapával keresztezett mágikus realizmus – Goldoni klasszikus vígjátéka, a Két úr szolgája mai olasz környezetben, őrült és kacagtató színpadi mesében… Ahol a mesélőre is lőnek.
Kíváncsi vagy, hogy mivel játszanak a kutatók? Szeretnél természettudományos kísérleteket végezni, megnézni a holdat, esetleg portért rajzoltatni? Ügyességedet, erőnlétedet kipróbálni? Akkor látogass el hozzánk! Az ELTE Savaria Egyetemi Központ standja változatos, sokszínű programokkal – építőjátékokkal, kvízekkel, keresztrejtvényekkel, speciális turistakalauzzal, különleges mérésekkel, kísérletekkel, csillagvizsgálóval, értékes nyereményjátékokkal – várja az érdeklődőket három napon át az Iseum előtt.
Trópusi lepke- és rovarkiállítás (Ferences templom színházterme)
A kiállításon 300 tároló dobozban közel 10000 egyed és 3000 különböző fajba tartozó preparált ízeltlábú látható a trópusi égövből. Élő sáskák, csótányok, madárpókok és egyéb rovarok is színesítik a kiállítás anyagát. A látogató sok információt tudhat meg a rovarvilág titokzatos életéről az illusztrált információs táblákról, leírásokból.
Nyitvatartás augusztus 22–23– 24–25. 10.00–21.00 óra között; jegyárak: felnőtt jegy: 500 Ft, gyermek jegy: 300 Ft, családi jegy 5 főig: 1000 Ft
Honvédségi Toborzópont (Aréna u. 8. udvara)
A Toborzóponton a Magyar Honvédség jelenlegi profilja mutatkozik be, kiegészítve a Zrínyi 2026 haderő fejlesztési program elemeivel. Katonai eszközök és felszerelések bemutatása; pódiumbeszélgetések az Önkéntes Tartalékos Rendszerről; katonai hagyományőrzők bemutatkozása: Győri Honvéd Hagyományőrző Egyesület; az Önkéntes Területvédelmi Tartalékos (ÖTTR) katonák bemutatkozása.
Iseum Savariense (Rákóczi F. u. 6-8.)
Szombathely városának egyik legimpozánsabb múzeumi intézményegysége varázslatos kulisszát nyújt a kétezer éves város történelmének megidézéséhez. Az Iseum területén szentélyprogramok, időszaki kiállítás, és a római kort megidéző ünnep bemutatása nyújt ismereteket a látogatóknak. A múzeum szervezésében lehetőség van az OTP Bank alatti római városrészlet megtekintésére szakértő vezetéssel kísérve.
A Capella Savaria Együttes karneváli koncertje keretében Telemann Tafelmusik sorozata városunkban egy koncerten most először hangzik el. A koncert időpontja: augusztus 23. péntek 18.00 óra.
A márka neve: Savaria–Szombathely címmel helytörténeti kiállítás várja a látogatókat a Vas Megyei Levéltárba. A kiállítás a megyeszékhely nevét, mint védjegyet feltüntető papírrégiségek, a múltból fennmaradt képi és tárgyi emlékek bemutatására vállalkozik. A magánszemélyek és közgyűjtemények ritka darabjait felvonultató páratlan tárlaton olyan plakátok, részvények, cégjelzéses papírok, dísztárgyak, sörös- és szódásüvegek, kerámiák, bélyegek, idegenforgalmi kiadványok, könyvek és képeslapok szerepelnek, amelyeken Szombathely neve mintegy márkajelzésként jelenik meg. A kiállítás a Karnevál ideje alatt ingyenesen megtekinthető augusztus 23–24-én 10.00–20.00 óra között, augusztus 25-én 10.00–18.00 óra között.
Sarlós Boldogasszony Székesegyház
Augusztus 23–24-én 9.00–19.00 óra között félóránkénti vezetés indul a Székesegyház tornyaiba. A tornyok csak idegenvezető kíséretében látogathatók max. 15 fős csoportokban. Az utolsó vezetés 18.30-kor indul el. A kedves látogatóknak összesen 386 lépcsőfokot kell „leküzdeniük” fel és le irányban. A Székesegyház nagyharangja mellől csodálatos magaslati kilátás nyílik Szombathely városára. A tornyokat mindenki csak saját felelősségére látogathatja. A csigalépcsők néhol nagyon keskenyek, akiknek problémája van a zárt térrel, annak nem ajánljuk a megtekintést. A belépő jegy ára egységesen: 500 Ft/fő.
A Savaria Múzeum a város egyik első számú múzeumi kiállítóhelyeként a város történetének mérföldköveit mutatja be a látogatók számára. A Karnevál napjaiban az állandó kiállítás és a Lapidárium kínál sok-sok felfedeznivalót a hétköznapi ókori Savaria életébe engedve bepillantást.
A Képtár Záróra címmel szervez tárlat- és épületbejárást a felújítás előtt álló épületben a munkálatok megkezdése előtt.
A Smidt család gyűjteményét bemutató múzeum az Egy szelet Szombathely című időszaki kiállításának bemutatásán túl cukrászsegédet is keres, és nem csak a gyerekek köréből!
Járdányi Paulovics István Romkert
A Romkert a Karnevál napjaiban csak tárlatvezetéssel látogatható. A belépőjegy a vezetés előtt fél órával vásárolható meg a helyszínen. Tárlatvezetések: 10.30; 14.30; 16.00 órakor.
Augusztus 23–24-én 9.00–19.00 óra között óránkénti vezetéssel megtekinthetők a Püspöki Palota első emeleti barokk termei. Az utolsó vezetés 18.00 órakor indul. Belépőjegy: felnőtt 1500 Ft/fő, diák/nyugdíjas: 700 Ft/fő.
A két különleges egyházmegyei gyűjtemény 1000 Ft-os kedvezményes belépőjegy ellenében augusztus 23–24-én 10.00–18.00 óra között tekinthető meg idegenvezetéssel. Tárlatvezetés indul 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00, 17.30 órakor.
Zene az Udvarban - zenés forgószínpad 3 napon át: 12 órakor, 15 órakor, 18 órakor...
Felnőtteknek és gyerekeknek séta közbeni zenehallgatás, hivatásos zenészek és tehetséges ifjú muzsikusok bemutatkozása.
Nyári dallamok kicsikkel és nagyokkal, növendékek és tanárok.
Az Octovoice Énekegyüttes klasszikusokat és kortársakat is megidézve az „a cappella” jazz, a swing és a rhythm & blues műfajaiban kalandozik, s egy műsoron belül megszólaltat olyan szerzőket, mint Otis Redding, Billy Joel, Selmeczi György vagy Kálmán Tamás. Előadásaikból a profizmus, a könnyedség és a jókedv árad, bemutatva, hogy elgépiesedett világunkban milyen különleges élményt képes szerezni az emberi hang. A Lélek Hangjai című gospel és soul zenei koncert időpontja: augusztus 22. csütörtök 21.00 óra, jegyek 2500 forintért a Püspöki Palota Látogatóközpontjában kaphatók.
Az új helyszínen kézműves foglalkozás, imaösvény és zenés dicsőítés várja a kicsiket és a nagyokat augusztus 23–24-én 14.00–18.00 óra között a Főplébánia udvarán és a Batthány-teremben.
A karneval ideje alatt nyitva tart a Zsidó Kultúra Háza Szombathely, Zrínyi Ilona utca 17. alatt, ahol megtekinthető a nem régiben nyílt Fényíró Műhely Fotótechnikai és fotózástörténeti kiállítás.
Egy száz évvel ezelőtti fényirdába léphet a látogató, ahol a régi üveglemezes műtermi gépektől az egyre korszerűbbé váló celluloid filmes fényképezőgépekig követhető a fotózás technikai fejlődése. A sötétkamrában abból is ízelítőt kaphatnak, hogyan nagyították és hívták elő szüleink egykor saját fényképeiket.
A karnevál idején a Szemtől szemben kiállítás is nyitva tart.
Érdeklődni lehet: iroda@szombathelyizsidohitkozseg.hu
„Ave Savaria népe!”: válogatás a Berzsenyi Dániel Könyvtár Savaria Karnevállal kapcsolatos dokumentumaiból címmel nyílt kiállítás a Berzsenyi Dániel Könyvtárban 2019. július 15-én. A tárlat az 1960-as években, illetve a 2000 után megrendezett ünnepségeket mutatja be fényképek, aprónyomtatványok, plakátok, könyvek és sajtóközlemények felhasználásával.
A karnevált 1961. szeptember 26-án rendezték meg első alkalommal. Az eseményt 1969-ig évente megtartották, majd néhány évtized kihagyást követően 2000. augusztus 25-27. között szervezték meg újra. A tárlaton - többek között - cikkek olvashatóak a karnevál történetével kapcsolatban, valamint aprónyomtatványok és fényképek villantják fel az egykori Savaria Napok, valamint az ezredforduló utáni fesztiválok és felvonulások hangulatát.
A kiállítás megtekinthető 2019. augusztus 26-ig a könyvtár 1. emeleti hírlapolvasójában, nyitvatartási időben.
Hát ilyen jó hely a Karnevál! A Bohócdoktor ugyan már olyan fáradt vasárnap délutánra, hogy ...
Könnyesre kacagtuk magunkat - Környezettudatosságra nevelő szórakoztató „műfajtalankodás” zajlott a Művészetek utcájában vasárnap békés délutánján, ...
Sokan összesúgtak a Kalandvárban a szülők közül: melyik Gryllus jön vasárnap koncertezni? Ezúton jelentjük – ...
Ha kérdezi valaki, mi volt a legjobb dolog, ami a nyáron veletek megtörtént: ne habozzatok! ...
Minden évben van váratlan lánykérés a Karneválon: hol népesebb, hol szerényebb körítéssel. Ezen a vasárnapon ...