Figyelem, archív tartalom! Az itt szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
« Vissza az aktuális oldalra

savaria történelmi karnevál 2017
2017. augusztus
savaria történelmi karnevál 2017
2017. augusztus

Nyugati Gyepűk Pajzsa Haditorna Egyesület – Árpád-kori buhurt hagyományőrző katonai bemutató

Fotó: Mónos Gábor

Időpont:2017. augusztus 25. (péntek) 12:40
Időtartam: 20 perc
További időpontok: 2017. augusztus 27. (vasárnap) 11:45

Fegyveres férfiak harcát a későbbi korokban is előszeretettel bámulta, csodálta és kísérte fogadásokkal a nép. Az első haditornák, az úgynevezett buhurtok a 11-12. században terjedtek el Európában. Ezek az általában teljes védőöltözetben, tompa fegyverekkel, jellemzően csoportok között vívott harci játékok gyakran szolgáltak lakodalmak, nemesi találkozók kísérőrendezvényeiként. E homályos és sokszor egyedi szabályok szerint zajló küzdelmek oly sok vitéz életébe kerültek, hogy Európában sok helyütt még az egyház is betiltotta. E tiltásnak köszönhető a jóval kevesebb véres áldozatot követelő lovagi tornák elterjedése. A Nyugati Gyepűk Pajzsa Haditorna Egyesület, a Borostyán Egyesület és a WiNdUr Csoport és magyar, illetve lengyel vendégeik a haditornának ezt a hazánkban még kevésbé ismert formáját elevenítik fel.